Popis technologie virtualizace

Proxmox VE

.

Co je to virtualizace?

Bez virtualizace by nebyl cloud. Jejím klíčovým prvkem je tzv. hypervizor neboli software, díky němuž je možné jediný hostitelský server rozdělit na vícero virtuálních strojů (VMs = Virtual Machines). Každý z těchto VM funguje nezávisle. Umožňuje provoz operačního systému a pohání jednu nebo více aplikací, přičemž využívá část zdrojů fyzického hardware.

Než tedy organizace nastartuje svou cestu digitální transformace, musí si vybrat, na který hypervizor vsadí. My se v tomto článku zaměříme na dva přední zástupce světa virtualizace: VMware a Proxmox.

Proxmox: Výhody & nevýhody

Výhody

- Open-source platforma: Proxmox je de facto zdarma a můžete ho přizpůsobit svým potřebám. Free verze "Proxmox VE No-Subscription Repository" obsahuje všechny funkce, ale má technickou podporu pouze od komunity a nebo od smluveného partnera.
- Snadná virtualizace: Proxmox nabízí komplexní řešení virtualizace, které zahrnuje virtualizaci založenou na kontejnerizaci (pomocí LXC) a plnou virtualizaci (pomocí KVM, přímo v Kernelu Linux). Součástí je i přehledné webové grafické rozhraní pro správu, softwarově definované úložiště (CEPH) a základní funkce zálohování a obnovy dat.


Nevýhody

- Technická podpora: Volitelná úroveň supportu je dodatečná placená služba, jinak je nutné se spolehnout na komunitu. Při nejvyšší úrovni placené podpory (EUR 1020 / rok a CPU socket) je reakční doba 2 hodiny (během pracovních dní).
- Bezpečnostní rizika: U open-source platforem je třeba klást zvýšený důraz na správné nastavení zabezpečení a pravidelné aktualizace a znát alespoň základní bezpečnostní zásady pro ochranu serverů založených na OS Linux.


VMware: Výhody & nevýhody

Výhody

- Enterprise funkcionalita: VMware nabízí kompletní technologický stack a škálovatelné řešení pro střední i velké podniky a poskytovatele cloudových služeb. Zahrnuje služby jako Tanzu Kubernetes Grid, softwarový networking NSX, nástroj pro centralizovanou správu vCenter a support.
- Integrace a ekosystém: VMware se může opřít o řadu partnerů, včetně dodavatelů hardwaru, softwaru a poskytovatelů služeb, kteří uživatelům umožňují integrovat řešení VMware s dalšími technologiemi a službami.
- Bezpečnostní prvky: VMware poskytuje specifické bezpečnostní funkce pro ochranu virtualizovaných prostředí. Patří mezi ně bezpečné spouštění, šifrování a řízení přístupu, které zajišťují důvěrnost a integritu dat.


Nevýhody

- Cena: Licence VMware mohou být velmi nákladné. Zejména pro menší podniky nebo pro ty, které nepotřebují všechny pokročilé funkce, které VMware nabízí.
- Složitost: Rozsáhlá sada funkcí a nastavení způsobuje, že nasazení a správa VMware je složitější a vyžaduje více specializovaných dovedností.